Congratulations to all the athletes who competed at the Intermediate and Senior Co Down District Athletics Championships on Wednesday 2nd May. Strathearn were crowned Overall Intermediate & Senior Champions. Special congratulations to Amelia Kane, Harriet Platt and the Senior 4 x 300m Relay team who all broke the Co Down record in their events. 14 individuals plus the 3 relay teams have qualified for the Ulster Championships later this month. It is not just the medal winners who gain points, so special congratulations to all those athletes who worked extremely hard to do their best and earn Strathearn valuable points.
CO DOWN SCHOOLS ATHLETICS CHAMPIONSHIPS
Wednesday 2nd May 2018
Mary Peter’s Track
CONGRATULATIONS TO ALL THE GIRLS WHO COMPETED ON WEDNESDAY ESPECIALLY THE GIRLS WHO WERE PLACED IN THE TOP 3 AND HAVE QUALIFIED FOR THE ULSTER CHAMPIONSHIPS.
Intermediates Overall Co Down Champions!!!!
Murphy Miller 1st 800m Qualified for Ulsters
Amelia Kane 1st 3000m **New District Record** 10.38.57 min Qualified for Ulsters
Harrier Platt 1st Triple Jump **New District Record** 10.82 m Qualified for Ulsters
Grace Hutchinson 2nd Hammer 10th Discus Qualified for Ulsters
Freya Axten 3rd 3000m Qualified for Ulsters
Anna McKibbin 4th 80m Hurdles = 4th High Jump
Sophie Longstaff 4th Triple Jump 6th 100m
Amelia Hopkins = 4th High Jump
Evie Hempstead 5th 80m Hurdles 15th Long Jump
Leah McClements 5th 100m
Rosie Park 5th 300m
Holly Gilpin 5th Hammer
Amber Hamilton 5th 200m 9th Discus
Rhiannon Brady 6th 200m
Aimee Stitt 6th 300m
Emma Craig 7th Javelin
Sophie Kenny 8th 1500m
Alex Fawcett 8th Javelin
Rebecca Callaghan 10th Long jump
Eve McKibbin 10th 800m
Jemima Thomas 12th 1500m
Lucy Mashford 14th Shotput
Sarah West 20th Shotput
4x 100m Relay 2nd Leah McClements, Sophie Longstaff, Eve McKibbin, Harriet Platt
Qualified for Ulsters
Seniors Overall Co Down Champions!!!!
Molly Longstaff 1st 100m 4th Long Jump Qualified for Ulsters
Katie Wills 1st 800m 4th Triple Jump Qualified for Ulsters
Kerry Annett 1st Triple Jump Qualified for Ulsters
Beth Crosbie 2nd 400m Qualified for Ulsters
Olivia Nelson 2nd 1500m Qualified for Ulsters
Alex Reilly 2nd 3000m Qualified for Ulsters
Natalie McHugh 3rd High Jump 3rd Javelin Qualified for Ulsters
Ruby Baxter 3rd 200m 5th 1500m Qualified for Ulsters
Zara Wilson 2nd Hammer 2nd Discus Qualified for Ulsters
Arianne Whiteside =4th High jump
4 x 100m Relay 2nd Rhiannon Brady, Eve Truesdale, Kerry Annett, Molly Longstaff Qualified for Ulsters
4 x 300m Relay 1st Murphy Miller, Katie Wills, Olivia Nelson, Beth Crosbie Qualified for Ulsters
**New District Record** 3.04.45 min